Sushi w ciąży - jak jeść zdrowo i bezpiecznie

Ujrzenie na teście ciążowym upragnionych dwóch kresek to początek wielkich zmian w życiu, ale i na talerzu kobiety. Przez następne 9 miesięcy należy szczególnie zadbać o urozmaiconą dietę, bogatą w owoce i warzywa i składniki odżywcze. 

Przyszła mama dba w ten sposób o dobre samopoczucie, ale i maluszka, który rozwija się, pobierając pokarm od kobiety. Wiele z przyszłych mam uważa, że w związku ze swoim wyjątkowym stanem, musi zrezygnować z części ulubionych potraw takich jak sushi. 

Czy rzeczywiście musimy je wykluczyć z diety? 

Sushi, choć pochodzi z dalekiej Japonii, jest jednym z naszych ulubionych dań kuchni azjatyckiej. Tradycyjne rolki skrywają znakomicie przygotowany ryż, surową rybę lub owoce morza, wodorosty nori, warzywa, grzyby, a czasem także omlet. 

Najwięcej kontrowersji w kontekście kobiet w ciąży budzą surowe kawałki ryb. Choć szansa na to, że mogą one zaszkodzić jest niewielka, o ile mięso jest właściwie przechowywane i przygotowane, istnieje ryzyko zatrucia lub zakażenia się pasożytami. Z tego powodu kobiety spodziewające się dziecka powinny raczej unikać sushi w formie najbardziej tradycyjnej. Nie oznacza to jednak, że jedzenie japońskiego specjału w ciąży jest zabronione. 

Przyszłe mamy mogą bez obaw sięgać po rolki wegetariańskie na przykład z dodatkiem awokado czy ogórka. Będzie to wspaniały pomysł na zdrową przekąskę lub pełnowartościowy posiłek. Kobiety w ciąży, które szukają bardziej pożywnej wersji z dodatkiem mięsa, mogą również sięgnąć po sushi z pysznym pieczonym łososiem, grillowaną krewetką, wędzoną rybą czy rolki w tempurze. 

Warunek jest taki, że mięso powinno być wcześniej poddane obróbce termicznej – wówczas ryzyko zjedzenia czegoś, co potencjalnie może zaszkodzić przyszłej mamie znika. Warto przy okazji wspomnieć o tym, że sushi z rybą to także źródło zdrowych tłuszczów i kwasów z rodziny Omega-3, które uznaje się za niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. 
Urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta nie oznacza więc rezygnacji z ukochanych potraw takich jak sushi. Drobna modyfikacja dania pozwoli nam cieszyć się niepowtarzalnym smakiem japońskich rolek.